Horní menu

Drobečková navigace

Domů > Rozcestník > Integrační středisko pro ukrajinské uprchlíky

Integrační středisko pro ukrajinské uprchlíky Přístav

 

 

foto přístav.jpg

 

Středisko se nachází kousek za Penny Marketem v Ostravě-Radvanicích. Středisko vzniklo v červenci 2022, impulzem byla potřeba podpory lidí z Ukrajiny, kteří uprchli před válkou a přístřeší našli zde v prostorách Bastra. Stále je zde ubytováno zhruba 100 lidí (především maminky s dětmi, starší lidé, jsou zde i celé rodiny). Protože lidé zde žijí takto pospolu, v uzavřeném areálu, tráví mnoho času v rámci své komunity, kterou opouští pouze když si potřebují nakoupit, odvést děti do školy apod. To vede k tomu, že mnoho rodin téměř nemluví česky, začlenění do české společnosti je proto obtížnější a pomalejší, než kdyby žili a trávili více času pospolu s Čechy. Smyslem střediska je tedy všestranná pomoc lidem (bez rozdílu věku, pohlaví, vyznání apod.), kteří uprchli před válkou, a podpora jejich rychlejší a snazší integrace do naší společnosti. 

 

V rámci střediska Přístav fungují dva prostory, jeden jako kontaktní místnost pro setkávání dětí, dospělých apod./a učebna a v jiné budově je především dětem k dispozici herna/volnočasová místnost. V zimním období není herna vytápěna, veškeré aktivity, akce a činnosti probíhají v hlavní budově, příp. mimo lokalitu.

 

V učebně probíhá 4 x týdně prioritně doučování ukrajinských dětí a mládeže (pod vedením 2 ukrajinských a 1 české lektorky), klademe důraz na český jazyk i další potřebné učivo a kompetence. Setkávají se zde také např. maminky (schůzka ke vzdělávání dětí), konají se schůzky obyvatel, dílničky ručních prací, společné integrační akce i s českými dětmi apod.

 

Ke smysluplnému trávení volného času, uchování svých tradic i podpoře integrace se děti a mladí účastní např. ukrajinského pěveckého sboru, tanečních, sportovních a dalších aktivit ve středisku, v místní sokolovně i okolí.

 

Součástí podpory je poskytování humanitární pomoci lidem v krizové situaci (např. zajištění výživy pro miminko, kočárek, školní potřeby, uhrazení studia na ZUŠ apod.).

 

V rámci odborného poradenství do střediska dochází paní z Ukrajiny, která zde žije dlouho a spolu s pracovnicemi střediska v případě potřeby vypomáhá lidem (dětem, mládeži i dospělým) s potřebnými formalitami (nalezení praktika, pediatra, doprovod na léčbu, víza, vyřízení formalit na ÚP, do škol, potřebné překlady, tlumočení atd., pomáhá s nalezením práce či přivýdělku, nostrifikací diplomů atd.).

 

Adresa: Lihovarská 1378/11, Ostrava-Radvanice, 716 00

 

foto 2 přístav.png

 

 

 

Provozní doba: po – pá 8.00 – 16:30

 

Pracovnice Přístavu: Vendula Kaločová, Olga Glushych

 

Kontakt: tel. 730 175 642, email pristav@vzajemnesouziti.cz

 

 

Vedoucí pracovník: Simona Reichlová, tel. 777 760 198, email nzdm@vzajemnesouziti.cz

Donátoři

O jednotlivých donátorech se dočtete ZDE