Horní menu

Drobečková navigace

Domů > Další činnosti > Asistované kontakty

Asistované kontakty

IMG_20210118_104646.jpg

 

 Letáček

 

Metodický průvodce Asistované kontakty

 

Cílem je zajistit bezpečné a stabilní zázemí s přítomností odborného pracovníka pro rodiny s dětmi, které příslušný orgán sociálněprávní ochrany dětí (dále jen OSPOD) vyhodnotí jako potřebné/možno z nařízení soudu/ a které budou s formou asistovaného kontaktu ve spolupráci s Týmem Hnízdo souhlasit. Službou asistovaného kontaktu máme na mysli kompletní proces od kontaktování příslušným OSPOD, uzavřením kontraktu, přípravy jednotlivých účastníků na setkávání, samotného setkávání, facilitace odborníkem, setkávání na sjednaném místě, provázení a jeho zhodnocení. Výstupem bude zpráva podávána průběžně OSPOD.

 

Asistované kontakty mohou být realizovány v zázemí týmu Hnízda, kde máme standardní vybavení vhodné i pro děti. V roce 2020 byla vytvořená místnost na Asistované kontakty. V případě, kdy je soudně zakázán styk mezi samotnými rodiči, jsme schopni zajistit kontakt rodiče s dítětem, aniž by se rodiče vzájemně setkali /možno využití dvou vchodů/. Zaměřujeme se také na rodiny, kdy kontakt s dítětem probíhá u jednoho z rodičů a sociální pracovník jednomu z rodičů poskytne doprovod a podporu. 

V případě, že asistovaného kontaktu se účastní i děti, náš pracovní se v případě zájmu rodičů může o dítě postarat.

 

V případě potřeby, kdy rodiče budou v kolizi, dítě může prožívat ze setkání trauma, bude zajištěn psycholog. Asistované kontakty a doprovázení probíhají dle požadavku OSPOD, bez zvýhodňování kterékoli strany. V případě potřeby i v době volna a svátků. Důraz klademe na neutrální a individuální přístup pracovníka, spolupráci s OSPOD, motivovanost uživatelů, dodržování stanovených pravidel a bezpečí.

 

Hlavní cíl

 

Upevnit narušené kontakty v rodinách, kde se rodiče rozešli a ještě není/je soudem upraven styk s dítětem (v případě, že je pravomocném rozhodnutím soudu zakázán styk s dítětem, osobě, která má o kontakt zájem nebude služba poskytnuta).

 

Obnovit komunikaci v rodině, kde z různých důvodů (výkon trestu, pobyt v zahraničí) byl kontakt mezi členy rodiny přerušen a rodina potřebuje „resuscitovat“ přerušené styky.

 

Umožnit styk dítěte v náhradní rodinné péči s biologickým rodičem.

 

Poskytnout podporu a doprovázení jednomu s rodičů při předání dítěte.

 

Místo poskytování

 
Asistované kontakty
 se realizují v objektu přizpůsobeném tomuto účelu – v přízemí domu na ulici Bieblova 8, 702 00 Ostrava. Klienti jsou přijímáni v kanceláři a v zasedací místnosti, kde je vyhrazen koutek pro děti. Klientům je zajištěno v rámci možností soukromí. Chodba slouží jako čekárna, děti zde mají k dispozici hračky (rodič má možnost dítě i v soukromí nakojit). Prostory Týmu Hnízda se nachází v přízemí první dveře vpravo za schodištěm. Vchod do hlavní budovy je odemčen a dveře do Týmu jsou zavřené. Pokud má klient s sebou kočárek, může požádat pracovníka o pomoc. Kočárek se ponechává v čekárně pro klienty, popřípadě v zasedací místnosti. Pro asistované kontakty máme vytvořenou novou místnost, která je vhodná pro děti a jejich rodiče.

 

IMG_20210118_103823.jpgIMG_20210118_103806.jpg

 

   Asistované kontakty 1.jpgAsistované kontakty 3.jpg

 

 

Asistované předávání dle dohody a potřeby klientů a v rámci působnosti.

 

Pracoviště týmu Hnízdo je situováno u centra města Ostravy (asi 12 – 15 minut pěší chůze od centrálního Masarykova náměstí) v blízkosti veřejné komunikace a dopravy (cca 300m) od tramvajové zastávky, poblíž je autobusová i trolejbusová zastávka. Pracoviště je snadno dosažitelné městskou hromadnou dopravou ze všech směrů: 

  • tramvajová zastávka Důl Jindřich pro tramvaje č. 1, 2, 8, 9, 11, 14 a 18 je vzdálena cca 2 min. pěší chůze
  • autobusová zastávka Křižíkova pro bus č. 33, 34, 49, 52, 56, 66, 67 je vzdálena cca 10 min. pěší chůze
  • zastávka trolejbusu/autobusu Husův sad pro trolejbusy  č. 102, 103, 104, 105, 107, 108, 109, 110, 111 a pro autobusy č. 38 a 71 je vzdálena cca 6-8 min. pěší chůze
  • zastávka trolejbusu/autobusu Nová radnice pro autobusy č. 78 a pro trolejbusy č. 101, 102, 103, 106 a 110 je vzdálena cca 8 minut pěší chůze
  • nedaleko se také nachází vlakové Hlavní nádraží a Ústřední autobusové nádraží

 

 

Bieblova 6, Moravská Ostrava - pracoviště týmu
Hnízdo - Čiriklano Kher

 qr gps hnizdo.jpg

 

Čas poskytované naší služby

Asistované kontakty jsou realizovány dle Rozhodnutí soudu ve všední dny, o víkendech nebo státem uznávaných svátcích , mimo 24. 12. a 1. 1.

 

 Není Vám něco zcela jasné? Můžete se na nás obrátit.

 

Osobně na adrese: Bieblova 8, 702 00 Ostrava

Telefonicky: 775 761 192, 775 761 190

Eletronicky: hnizdo@vzajemnesouziti.cz

 

Obraťte se přímo na ředitelku úseku Mgr. Bc. Helenu Jedinákovou nebo na jakéhokoli pracovníka týmu.

Mgr. et. Bc. Helena Jedináková: helena.jedinakova@vzajemnesouziti.cz, tel.: 775 761 192

 

Příklady dobré praxe

Anička

Dva mladí, asi dvacetiletí, bydlí společně s rodiči otce dítěte jako jedna velká rodina. Když holčičce, říkejme jí Anička, bylo asi devět měsíců, došlo ke generačním neshodám, až do takové míry, kdy prarodiče vyhodili matku i s malou Aničkou v noci na ulici.  Poté bydlela u svých rodičů a několik týdnů až měsíců se otec s dcerou vůbec nestýkal. Po určitém čase tatínek kontaktoval matku nezletilé Aničky s tím, že chce dceru vídat. Matka s tím nesouhlasila, jelikož Anička otce dlouho neviděla, a tak se správně domnívala, jak se později i ukázalo, že holčička tatínka vůbec nepozná. Navíc zde byla silná fixace na maminku, která měla obavy, že by se otec neuměl o tak malé dítě ani postarat.

Maminka se s otcem a společně s Aničkou setkávali, jelikož bydleli blízko sebe, ale měli mezi sebou neshody, každé i náhodné setkání končilo hádkou, a tak jim byla na doporučení pracovnice OSPOD nabídnuta možnost asistovaných kontaktů prostřednictvím  naší organizaci. Matka nezletilé Aničky nás tedy navštívila a poté také i otec. Došlo k navázání spolupráce. Společné asistované kontakty probíhaly pravidelně 2x týdně a postupně docházelo ke sbližování  dcery s tatínkem.

Zpočátku byla ve stejné místnosti přítomná i maminka, ale dohodly jsme se, že po chvíli odejde na chodbu, tak, aby to Anička nezpozorovala. Tak se i stalo. Po celou dobu si s tatínkem hrála a nepřítomnost maminky vůbec nevnímala.

 

Při dalších asistovaných kontaktech byla maminka stále častěji mimo společné dění, až nakonec nebyla přítomna vůbec. V té době  se rodiče dohodli, že si tatínek Aničku bude brát na celé odpoledne k sobě domů.

Z asistovaných kontaktů jsme tedy přešli na asistované předávání dítěte v místě bydliště matky. Tento stav funguje do dnešního dne, ale je ještě potřeba, aby si Anička zvykla na to, že u tatínka bude i spát.

Vzhledem k tomu, že rodiče se spolu naučili komunikovat a Anička si na tatínka již zvykla, dohodli jsme se spolupráci ukončit.

Evička

V osmnácti jsem měla pocit, že mi celý svět leží u nohou. Zamilovala jsem se do snědého kluka a vzešla z toho nádherná zdravá holčička jménem Evička. Bydlela jsem ještě u rodičů, ale moje máma z mého vztahu a brzkého mateřství nadšená nebyla. S mým klukem si vůbec nerozuměla a já jsem si nevěděla rady. Hádali se, křičeli na sebe, až nás jedno dne mamka vyhodila z bytu i s malou Evičkou.

Nevěděli jsme kam jít, co dělat…nakonec jsme našli pomoc a zázemí u sestry mého přítele (otce dítěte), která už měla muže a své dvě děti. Soužití ani roli matky jsem však nezvládla, začala jsem brát drogy, toulala jsem se a malou Evičku nám hlídala potencionální švagrová. Začal se o mě zajímat SPOD a vše se dostalo k soudu, kde jsem tehdy souhlasila s tím, že malá bude svěřena do dočasné péče “švagrové“, protože jsem se o Evičku neuměla postarat a neměla jsem ani kde bydlet.

Po pár měsících bujarého života se mi začalo stýskat po dceři. Vyhledala jsem svoji matku a s její pomocí jsem si našla bydlení v azylovém domě a chtěla jsem zpátky vídat svoji dceru, ale nebylo to tak jednoduché. Bránila mi v tom  „švagrová“, která ji měla dočasně v péči.

Společně s matkou jsme zašly na SPOD, kde nám sociální pracovnice řekla, že existuje jedna možnost, jak vídat dceru, a to je prostřednictvím asistovaného kontaktu. Vysvětlila mi, jak to funguje a oslovila organizaci, která toto zprostředkovává. Došlo k setkání, kde jsem byla já, pracovnice SPOD,  „švagrová“, která má moji dceru dočasně v péči a sociální pracovnice, které se věnuje asistovaným kontaktům. Domluvily jsme se na podmínkách, podepsaly smlouvu, a pak jsem vždy 1 x týdně na dvě hodiny vídávala malou Evičku v prostorách dané organizace. Hrály jsme si spolu, mazlily jsme se, přebalovala jsem ji, uvařila jsem pro ni čaj a nakrmila ji. Když se sociální pracovnice přesvědčila, že se umím o dceru postarat, a že je Evička se mnou spokojená, navrhla druhé straně,  zda bych si malou mohla vzít na celý den k sobě do azylového domu, mít ji tak jen pro sebe, a navíc by se mohla vídat i s mou matkou (babičkou). Došlo tedy ke změně z asistovaného kontaktu na asistované předávání, kdy sociální pracovnice dané organizace byla přítomna ráno, když jsem si pro Evičku přijela a dohlížela i na to, abych holčičku včas a v pořádku vrátila. Přibližně po třech měsících proběhnul soud, jenž rozhodnul o svěření malé Evičky do péče mé matky, ke které se plánuji nastěhovat a být pro svou dceru časem správnou mámou a zodpovědným rodičem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Donátoři

PD_trojlogo_barevne_ctverec.jpg

O jednotlivých donátorech se dočtete ZDE