Činnosti z pověření k výkonu sociálně právní ochrany dětí
Klubík Hnízdečko
Podporujeme naši zásadu:
„Dítě patří do rodiny“
Příběh Honzík
„Nazveme ho třeba Honzík, který má 8 roků. Honzík již v tak krátkém životě zažil spoustu traumat. Denně se díval na to, jak tatínek bije maminku, pořád se hádají. Někdy tatínek uhodil i Honzíka. Maminka nakonec sebrala Honzíka a utekla s ním do Ostravy. Okamžitě jsme ji pomohli zařídit Azylový dům a Honzíkovi školu a lékaře. Oba zde zatím nemají žádné přátele a kamarády. Aby to neměli oba v životě tak jednoduché, maminka navíc má zdravotní problémy, které jsou důsledkem jejího trápení. Honzíka a maminky jsme se ujali a začali jsme je zvát do klubíku. Zpočátku Honzík s nikým nekomunikoval, držel se stranou, maminka se také moc nedávala do hovorů s ostatními. Vypadali vyplašeně a nedůvěřivě. Postupem pomalými krůčky maminka si našla jednu kamarádku a již se dokáže více bavit i s ostatními matkami. Pro nás to byl přímo zázrak, kdy maminka se začala i usmívat a dokonce i zasmát Honzík si nejdříve hrál sám v koutku, moc se nezapojoval do aktivit. Honzík má krásné velké oči a pořád v nich byl vidět smutek, strach. Dnes jsou jeho oči úplně jiné, rozzářené. Těší se na každou akci, výlet, hraje si spolu s kamarády. Někdy ještě je zamlklý, ale je vidět, že oba se u nás cítí bezpečně. Začali nám důvěřovat. Teď je jen na nás, abychom nezklamali jeho i maminčinu důvěru“.
Dokumenty ke stažení
Metodický průvodce vzdělávacími aktivitami pro rodiče
Metodika a pracovní postup přednášková činnost
Metodika Zjišťování ohrožených dětí a vyhodnocení situace rodiny
Pracovni postup - činnosti proti škodlivým vlivům
Ochrana práva dítěte na příznivý vývoj a řádnou výchovu, jakož i ochrana oprávněných zájmů dítěte, včetně ochrany jeho jmění, patří mezi základní zásady, jimiž je definována sociálně právní ochrana.
Sociálně-právní ochrana dítěte /dále jen SPOD/ představuje zajištění práva dítěte na život, jeho příznivý vývoj, na rodičovskou péči a život v rodině, na identitu dítěte, svobodu myšlení, svědomí a náboženství, na vzdělání, zaměstnání, zahrnuje také ochranu dítěte před jakýmkoliv tělesným či duševním násilím, zanedbáváním, zneužíváním nebo vykořisťováním.
Poskytování některých druhů činností za určitých podmínek podléhá podmínkám vyplývajícím ze zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně právní ochraně dětí, ve znění pozdějších předpisů. Úřad, Moravskoslezského kraje, odbor sociálních věcí dne 8. 6. 2007 udělil Vzájemnému soužití o.p.s. s místem výkonu pracoviště Týmu Hnízdo pověření k výkonu SPOD v souladu s ustanovením § 49 a § 49a citovaného zákona. K 7.1.2021 došlo ke změně v rozsahu vykonávaných činností.
Dítě: Pro účely našich činností se dítětem rozumí nezletilá osoba od 0 do věku 18 let jejího věku /shodně se zákonem 359/1999 Sb., o sociálně právní ochrany dětí, v platném znění a s Úmluvou o právech dítěte/.
Pověření bylo uděleno v rozsahu:
A/ pořádání v rámci poradenské činnosti přednášky a kurzy zaměřené na řešení výchovných, sociálních a jiných problémů souvisejících s péčí o dítě a jeho výchovou
B/ vykonávat činnost zaměřenou na ochranu dětí před škodlivými vlivy a předcházení jejich vzniku
C/ Uzavírání dohod o výkonu pěstounské péče podle § 47b.
D/ Poskytování výchovné a poradenské péče osobě pečující, s níž pověřená osoba uzavřela dohodu o výkonu pěstounské péče (§ 47b), při výkonu pěstounské péče a sledování výkonu pěstounské péče; pokud osoba pečující o tuto službu požádá, je pověřená osoba povinna výchovnou a poradenskou péči poskytnout.
Zde se budeme zabývat prvními dvěma činnostmi A/ a B/. Dohodami o výkonu pěstounské péče C/ a D/ popisujeme v sekci pěstounská péče.
Klubík Hnízdečko
Díky různým donátorům (viz. Sekce projekty) můžeme dvakrát týdně v odpoledních hodinách realizovat klubík Hnízdečko.
V rámci klubíku s dětmi ale také s rodiči posilujeme jejich sociální kompetence a realizujeme čtenářský, výtvarný, hudební, sportovní a kreativní kroužek. Také pomáháme dětem s přípravou do školy.
V průběhu roku se vždy zaměřujeme na určité téma, např. celý rok si vykládáme o pravěku, další rok o středověku, vykládáme si o zvířatech, profesích a podobně. V průběhu roku si pak o daném tématu nejen vykládáme, tvoříme různé výrobky, zrealizujeme si třeba středověkou hostinu, vyrobíme si masky, hrajeme různé hry. Pak jdeme společně např. do zoologické zahrady, jezdíme na farmy, na hrady, zámky, poznáváme s dětmi nová místa. Když jsme si vykládali o profesích, navštívili jsme např. hodináře, elektrikáře, planetárium, také ČS televizi a vojáky na Dni NATO. Pokud máme finanční prostředky jezdíme společně i na pobytové poznávací a zážitkové výlety.
V průběhu roku realizujeme společenské a kulturní akce.
V klubíku realizujeme také besed kdy hovoříme nejen o ožehavých tématech, ale také o problémech, které rodiny trápí a neumožňují jim tak zvládat svou rodičovskou roli. Zvlášť diskutujeme také s dětmi. Hovoříme s nimi především o rizikovém chování, sociálně patologických jevech, které na ně mohou negativně působit a ovlivnit tak jejich vývoj /př. proč se pořád stěhujeme - důležitost stabilního prostředí pro dítě, mami, tati, podpoř mě - posilování sebevědomí dítěte, mami, tati, já jsem tady taky- stejná péče o všechny děti v rodině, máš navíc – lepší budoucnost pro dítě,mami, tati, mluv se mnou- komunikace mezi rodinou,mami, bolí mě zuby – povinnost rodičů zajistrit dítěti lékaře, mami, já chci mobil – finanční gramotnost, proč nemám svou postel – podnětné prostředí, mami, proč se musí uklízet – péče o svůj domov, mám roztrhané tepláčky – péče o svůj zevnějšek, chci zubní kartáček – péče o sebe, závislost na PC, mobilu, dětská kriminalita, kapesné dětí, výchova, role mámy a táty, role dítětě, role sourozenců, povinnosti, základy slušného chování, volný čas, školní pomůcky,vedení domácnosti, slušné chování. strach dítěte v rodině aj./. Setkání se běžně účastní děti i rodiče. Některá setkání probíhají společně, jiná odděleně zvlášť pro děti a rodiče.
Přednášková činnost probíhá interaktivní formou, především formou diskusí, hraní rolí, modelových situací, tvorbou různých kvízů, obrázků apod. Z našich zkušeností a praxe vyplynulo, že rodiny se rády zapojují, pokud informace získávají formou her a diskusí.
Na besedy zveme i externí odborníky
Děti i rodiče se v klubíku mohou svobodně vyjadřovat, učí se novým věcem, poznávají nové přátele, ale také si v klubíku děti mohou hrát, půjčovat si knihy a rodiče si u kávy jen tak povykládat. Odměnou každým rokem děti navštíví Mikuláš a následně Ježíšek. My dětem zahrajeme krátké divadelní představení.
cílem je, že děti i rodiče získají nové vědomosti, dovednosti, nové zážitky. Děti motivujeme k učení, aby si jednou mohly najít svou vysněnou práci. Snažíme se upevnit vztahy mezi rodiči a dětmi, posílit rodičovské kompetence.
Klubík navštěvují i děti, které jsou u rodičů doma na dovolence a jinak jsou umístěny mimo domov.
Klubík navštěvují i rodiny s dětmi, na které se nevztahuje sociálně právní ochrana dětí ale využívají naši sociální službu „sociálně aktivizační službu pro rodiny s dětmi“.
Poslání
je zajištění a poskytování aktivit ohroženým rodinám s dětmi ve věku 0 – 18 let, které se z různých důvodů ocitly v nepříznivé sociální situaci a nedokážou ji zvládat vlastními silami, zejména tehdy, hrozí-li nebezpečí, že by nepříznivé podmínky mohly vyústit v ohrožení vývoje dítěte a integrity rodiny. Tým Hnízdo pak ve spolupráci s rodinou, za spolupráce orgánu sociálně právní ochrany dětí /dále jen OSPOD/ nabízenými aktivitami (přednášková činnost, besedy pro rodiče a děti, aktivity zaměřené na ochranu dětí před škodlivými vlivy jako jsou smysluplné volnočasové aktivity) usiluje o zachování, posilování či navrácení společného soužití rodiny a zdravého vývoje dětí v podmínkách funkční biologické či náhradní rodiny.
Cíle
ð vést rodiny ke zdravému biopsychosociálnímu vývoji dětí– spokojené dítě se zdravou identitou
ð bezpečná fungující rodina
ð zajištění bezpečí a ochranu dítěti
ð zvýšení kompetencí rodičů ve výchově a péči o své děti
ð získání nových dovedností, vědomostí
Cílová skupina
Pomáháme dětem a jejich rodičům, tzv. ohrožené rodině ve věku 0 - 18 let / z Ostravy a spádových oblastí Moravskoslezského kraje. Konkrétně se jedná o: ohrožené rodiny s dětmi, které jsou vedeny v agendě sociálně právní ochrany dětí. Spolupráce může začít jen v případě, pokud rodina se spoluprací na aktivitách souhlasí.
Konkrétně se jedná:
ð sociálně slabé rodiny s nízkými kompetencemi k plnění rodičovských rolí, mnohačetné rodiny, rodiny neúplné, mladé matky apod. Z 90% spolupracujeme s romskými rodinami, rodiče mají nízké vzdělání, žijí na dávkách HN, neumí dobře česky, často migrují. Vyznačují se svými zvláštnostmi /zvyky, kultura, obyčeje/
ð rodič zanedbává výchovu dítěte, vede zahálčivý život, neplní si povinnosti
ð v rodině se vyskytuje domácí násilí, konflikty, závislosti na drogách, tr. činnost apod.
ð děti často nemají uspokojovány své potřeby /bio-psycho-sociální/, Dítě vede zahálčivý život, neplní si školní docházku, má výchovné problémy, frustrované z nedostatku pozornosti rodičů...
Zásady
ð Zásada uplatňování práva pro dítě: vždy upřednostňujeme právo a zájem dítěte nad zájem rodiče, a z toho hlediska na něj nahlížíme při poskytování aktivit.
ð Zásada respektu k dítěti: aktivně s empatickým přístupem nasloucháme dětem a respektujeme jejich názor.
ð Zásada podpory: rodině jako celku i jednotlivým členům rodiny, se snažíme pomáhat i v situacích, kdy rodič vnímá situaci jinak /problém nevnímá, není motivován ke spolupráci, vnímá situace jinak než dítě
Pozitivní příklad: „…dnes to zvládneme spolu, vím, je to pro Vás těžké, ale vůbec nic se neděje, příště se o to pokusíte sám, já budu u Vás na blízku, uvidíte, to zvládneme…., „“… jste výborný…“, „…lépe bych to nezvládla…“.
ð Zásada důvěry:. naším hlavním pracovním prostředkem je aktivní naslouchání a vytvořený vztah na základě důvěry.
ð Zásada nehodnocení: zaměstnanec nehodnotí ani dítě ani rodiče, nesoudí je a nečiní tak unáhlené závěry. (např. rodič není špatný, když si neumí s dítětem hrát, trávit s ním čas).
Rozsah konkrétních činností
1/ pořádání v rámci poradenské činnosti přednášky a kurzy zaměřené na řešení výchovných, sociálních a jiných problémů souvisejících s péčí o dítě a jeho výchovou
Þ neformální a formální besedy
Þ společná skupinová setkávání
2/dětem pomáháme před škodlivými vlivy a předcházení jejich vzniku -
Þ besedy, společná setkávání,
Þ kulturní společenské, poznávací akce,
Þ vzdělávací akce,
Þ výlety,
Þ exkurze,
Þ návštěvy kin, divadel
Þ a jiné aktivity vedoucí ke smysluplnému trávení volného času
Kde nás najdete:
Osobně na adrese: Bieblova 6, 702 00 Ostrava /vchod do budovy z Bieblova 8/
Telefonicky: 775 761 192
Elektronicky: hnizdo@vzajemnesouziti.cz
Přijďte do Klubíku Hnízdečko,
těšíme se na Vás.
Příběhy našich dětí
Anička je 14tiletá dívka z početné romské rodiny. Ve škole má velmi dobré výsledky, těší se, že po základní škole půjde studovat. Ráda by pracovala s dětmi nebo s rodinami s dětmi, a to jako učitelka v MŠ, pracovnice v nízkoprahovém zařízení apod.
Do Klubíku chodí pravidelně, účastní se ochotně aktivit všech druhů – tvoření, tancování, zpívání, výlety, edukační programy apod. Sama je aktivní i v návrzích, co a jak bychom mohli vyzkoušet. Pomáhá mladším dětem, kupř. při tvořivých činnostech, povzbuzuje a motivuje ostatní.
Pro Aničku je Klubík dobrou zkušeností v tom, jak práce s dětmi vypadá, jaké má požadavky, nároky, a taky jaké limity. Získává reálnou představu o tom, jak by její další profesní vývoj mohl vypadat, nejsou to jen dětské zromantizované sny, ale skutečný zájem o práci, které by se chtěla v životě věnovat.
Sára je tříletá holčička, kterou spolu s jejími staršími sourozenci vychovává jejich příbuzná. Sára bývala velmi svéhlavé dítě, nerespektující autoritu dospělých. Pod vedením sociálních pracovnic a s dobrými příklady kamarádů v Klubíku začala i ona chápat, že existují na světě věci, které se musí nebo nesmí, ať se jí to líbí nebo ne. Nebylo třeba trestů ze strany dospělých, ale jednoznačné vedení pracovnic a příklady ostatních spolu velikými pochvalami za úspěch vedlo ke zlepšení jejích sociálních dovedností – pozdravit, poprosit, poděkovat, počkat, když mi nemůže být vyhověno ihned, braní ohledu na ostatní atd.
Sára se zlepšuje i v řeči, snaží se aspoň někdy odpovědět na otázky dospělých, které dříve ignorovala.
Sociální pracovnice upozorňovaly tetičku, že Sára chodí do Klubíku neupravená. Tetička začala více dbát na to, aby Sára byla čistá, učesaná, upravená, je z ní teď opravdu hezká princezna. Pracovnice při každém Klubíku chválí Sáru, jak jí to sluší, když má čisté šatečky a učesané culíky; Sára je na pochvalu hrdá a sama si již dožaduje toho, aby na úpravu jejího zevnějšku bylo dbáno dospělými.
Podle rad sociálních pracovnic začala teta Sáru postupně odnaučovat „miminkovským“ zvyklostem – nosit plenky, používat dudlík, nechat se vozit v kočárku. Prostě rozkvétá do mladé slečny.
FOTOGALERIE
2024
Dopisy od našich maminek
2023
2022
2021
2020
2019
Dárky od Ježíška - malba obrázků
17.1.2019
Vyrábíme srdíčka - kreativní dílničky
14.2.2019
Koulovaná - zážitková aktivita
28.2.2019
Malujeme vejce
14.3.2019
Příprava masek - kreativní dílničky
11.4.2019
Příprava masek - kreativní dílničky
25.4.2019
Rej čarodějnic - zážitkové aktivity
16.5.2019
Vázičky pro maminky - kreativní dílničky
23.5.2019
Dětský den - zážitková aktivita
6.6.2019
Výlet Dešná - zážitková aktivita
16-18.7.2019
Tvorba ptáčků a korálků - kreativní dílničky
1.8.2019
Zvířátka ze ZOO - malba obrázků
15.8.2019
Den NATO - zážitková aktivita
20.9.2019
Malování obrázků vojákům - malba obrázků
26.9.2019
Návštěva rádia Helax - zážitková aktivita
9.10.2019
Pyžamková párty- zážitková aktivita
12.10.2019
Výstava obrázků našich dětí ZŠ PORG - zážitková aktivita
17.10.2019
Koláže z listí - kreativní dílničky
24.10.2019
Návštěva České televize - zážitková aktivita
7.11.2019
Výroba vánočních přání - kreativní dílničky
7.11.2019
Návštěva vojáků PLATO - zážitková aktivita
20.11.2019
Návštěva pracoviště OZO - zážitková aktivita
21.11.2019
Výroba vánočních řetězů - kreativní dílničky
21.11.2019
Mikuláš a Ježíšek - zážitková aktivita
11.12.2019
Dětský klub Hnízdečko na téma: "Učíme se stolovat"
16.1.2020
Exkurze v České televizi: zážitková aktivita
16.1.2020
Dětský klub Hnízdečko na téma: "Tradiční romské zvyky a řemesla - drátkování"
16.1.2020
Beseda v NZDM Liština na téma: "Rozhodnutí ovlivňuje tvou budoucnost
30.1.2020
Dětský klub Hnízdečko na téma: Taneční a pěvecký kroužek
6.2.2020
Velikonoce
2.4-8.4.2020
Diskuzní klub nad ožehavými tématy: Závislost na sladkém
16.4, 23.4, 30.4.2020