Horní menu

Drobečková navigace

Domů > Další činnosti > Dětské letní tábory

DĚTSKÝ LETNÍ TÁBOR 2023

 

 

Termín: 30.7.-5.8.2023

Místo: TZ SVČ Vítkov, Klokočov 97

 

Letos proběhl již 26. tábor, jde o tradici organizace od roku 1998. Tentokrát jsme na táboře přivítali majoritní české, menšinové romské a ukrajinské děti, které v naší zemi našly dočasnou ochranu před válkou. Děti i dospělí se seznámili, hráli si spolu, soutěžili v různých disciplínách, byla cítit dobrá energie a radost, duch vzájemnosti a něžnosti.  

Tábora se zúčastnilo 31 dětí, o které se staralo a zajišťovalo potřebný servis 13 dospělých (zaměstnanců organizace, pomocníků) včetně 2 příslušníků Policie ČR i paní z Ukrajiny. Celý tábor se nesl v duchu táborové hry s indiánskou tématikou – ruční práce, týmové hry, tematicky zaměřené výlety. Děti si zvolily názvy oddílů – Navajové, Irokézové a Ostré duše. V oddílech byly pospolu děti z romské komunity, majority i děti ukrajinské.

 

 1. den

1.jpg   2.jpg

 

Hurá, jsme v Klokočově! Po rozdělení pokojů, vybalení jsme se věnovali sestavení oddílů a jejich symbolů – názvy, vlajky, pokřiky, seznámení se apod. Den byl zakončen vzájemným představením u společného ohně.

 

                     

 2. den

 

3.jpg 4.png

Věnovali jsme se zejména sportovním zápolením, hereckému umění, procházce po okolí a tanci. K večeru nás navštívil Kumar.

 

 

 

   

 1. den

 

3 den.jpg aaa.jpg

i přes nepřízeň počasí si dopoledne děti vyráběly indiánská trička, hrály hry s indiánskou tématikou, a tak se i něco nového o Indiánech dozvěděly. Odpoledne proběhla přenáška na téma zdraví ze spolku Saste Roma. Děti si s nimi také zacvičily. Večer se pak bavily na poptávané diskotéce. Oslavili jsme taky dvoje narozeniny- Lenky a Vivien.

 

   

4. den

 

1 tábor.jpg  

Dnes jsme si užili dopoledne se zástupci Policie ČR, kteří nám přijeli ukázat svou práci a také přiblížit se dětem a případně je i motivovat k tomuto povolání. Děti se mohly posadit se na policejní motorku, do policejního auta, udělat si otisky, vyzkoušet si obušky a další věci, které příslušníci policie při své práci používají. Nechyběly ani ukázky práce policejních psů a možnost pohlazení štěňátka, které se připravuje na svou budoucí práci u PČR. Také bychom chtěli poděkovat za přelet policejního vrtulníku. Třeba se někdy podíváme i dovnitř této helikoptéry. Odpoledne jsme se prošli po okolí a na nanuky a pak pokračovali v týmových soutěžích a společných hrách. Večer jsme si otestovali svou nebojácnost na stezce odvahy, na kterou se odvážily vydat všechny táborové děti 😊.

 

                          

 4.den

 

7.jpg  tabor.jpg

Vydali jsme se na nedalekou farmu Františkův dvůr a jízdárnu, kde chovají koně - slezské noriky, ale i další zvířata. Kromě prohlídky také děti, které měly zájem, jezdily na koni a mohly se posadit do kočáru, před které jsou koně zapřaženi. Odpoledne na tábor zavítali noví kamarádi z blízkého Budišova nad Budišovkou – společně hráli fotbal, tancovali, pod dozorem dospělých stříleli ze vzduchovky a opékali párky na ohni. Večer bylo překvapení v podobě pizzy.

 

                     

 

5.den

 

 

1 tábor.jpg 2 tábor.png

 

Dnes jsme si užili dopoledne se zástupci Policie ČR, kteří nám přijeli ukázat svou práci a také přiblížit se dětem a případně je i motivovat k tomuto povolání. Děti se mohly posadit se na policejní motorku, do policejního auta, udělat si otisky, vyzkoušet si obušky a další věci, které příslušníci policie při své práci používají. Nechyběly ani ukázky práce policejních psů a možnost pohlazení štěňátka, které se připravuje na svou budoucí práci u PČR. Také bychom chtěli poděkovat za přelet policejního vrtulníku . Třeba se někdy podíváme i dovnitř této helikoptéry. Odpoledne jsme se prošli po okolí a na nanuky a pak pokračovali v týmových soutěžích a společných hrách. Večer jsme si otestovali svou nebojácnost na stezce odvahy, na kterou se odvážily vydat všechny táborové děti 😊.

 

6.den

 

další z tábora.jpg 10.jpg

 

Dopoledne jsme dokončovali další indiánské symboly – totemy, zdobili nejkrásnější totem, u čehož byla velká legrace, a nakonec se zapojili všichni. Pak jsme si hráli po skupinách - každý se zapojil do činností, kde chtěl. Odpoledne mezi nás zavítala reportérka z ČT, která se přijela podívat, jak náš tábor probíhá. Poté konečně nadešel čas rozlučkové slavnostní párty, v jejímž úvodu jsme tábor zhodnotili a pak jsme se společně bavili.

 

                     

7.den

Ráno jsme celou základnu, pokoje a okolí společně uklidili, sbalili si věci, rozloučili jsme se a odjeli plní nových dovedností, zážitků i kamarádství domů autobusem. Dětem se na táboře moc líbilo, přesto se všichni už těšili domů na své nejbližší. Děkujeme všem dárcům i lidem, že děti mohly tábor zažít 😊.

 

                      

 

8.jpg 9.jpg

Ráno jsme celou základnu, pokoje a okolí společně uklidili, sbalili si věci, rozloučili jsme se a odjeli plní nových dovedností, zážitků i kamarádství domů autobusem. Dětem se na táboře moc líbilo, přesto se všichni už těšili domů na své nejbližší. Děkujeme všem dárcům i lidem, že děti mohly tábor zažít 😊.

 

                      

 

Fotoalbum z tábora na FB: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.679699910857451&type=3

Odkaz na projekt a dárce, díky nimž bylo možno tábor uskutečnit: https://www.vzajemnesouziti.cz/tabor-snu-2023

Zpráva z tábora i zde: https://www.vzajemnesouziti.cz/detske-letni-tabory

 

 

Dětský letní tábor 2022

Zpráva z letního Tábora snů 2022 – Hry bez hranic

 

Dětský letní tábor Vzájemného soužití o.p.s. (již 25. v řadě), tentokrát v duchu Her bez hranic, našel své místo v malebném prostředí u Chaty Slunečná v jesenických horách v obci Dolní Moravice (Nová ves 84, Rýmařov). Tábor se konal od 8.8. -14. 8. 2022 a zúčastnilo se jej 37 dětí ve věku od 7 do 12 let spolu se zaměstnanci a pomocníky. Tábor byl určen sociálně slabším dětem z různých lokalit ostravska, z odlišného prostředí a zázemí, dětem romským i z majority, dětem, které na táboře nikdy nebyly a jejichž rodinné zázemí či situace jim neumožní absolvovat komerční tábor. Přesto všichni našli společnou řeč a zážitky v rámci bohatého a pestrého táborového programu je stmelily v jeden fajn kolektiv.

 

Smyslem tábora je posilování a získávání kompetencí důležitých pro život každého z nás (týmová spolupráce, zvládnutí rolí v týmu, rozvoj osobnosti, samostatnosti, komunikace, tvořivosti, jemné a hrubé motoriky v rámci kreativních a hravých tvůrčích činností, rozvoj pohybových dovedností v rámci sportovních her, osvojování si vztahu k přírodě, životnímu prostředí, zdravějšímu a aktivnímu životnímu stylu), zisk nezapomenutelných zážitků, nových kamarádů.

 

Děti si osvojovaly pravidla chování, respektování sebe i druhých, táborového řádu, který je tvořen spolu s dětmi, daného režimu. Inspirací jim byli starší účastníci tábora i dospělí, kteří na děti působí jako pozitivní vzory, od nichž odkoukávají a čerpají zkušenosti i vhodné formy mezilidské komunikace. Lokalita nabídla táborníkům pobyt v přírodě, výlet na rozhlednu, do lesa nebo k památnému stromu. Zážitkem bylo noční pozorování oblohy a planet s hvězdářem a dalekohledem nebo stezka odvahy. Místo zajistilo dětem spoustu zábavy, her, turnajů i neformálního vzdělávání. Děti zažily táborák, vyráběly vlajku, psaly deník, měly vědomostní hry o lidském těle, třídění odpadu, o poznávání rostlin, hub nebo zvířat. Za dětmi přijeli s ukázkami své práce a techniky i PČR a hasiči.

 

Každý den nám vařil tým zkušených a laskavých kuchařek, které vykouzlily pestré menu. Tábor proběhl výborně, bez vážnějších zdravotních potíží, v přátelském a zdravě soutěživém duchu a dobrý pocit i spoustu zážitků si odvezly děti, dospělí i pomocníci.

 

 

Všem dárcům – Moravskoslezskému kraji, Výboru dobré vůle - nadaci Olgy Havlové a Nadaci pro rozvoj vzdělávání – děkujeme.

Informace o projektu na webu VS https://www.vzajemnesouziti.cz/tabor-snu-2022

Fotoalbum na FB https://www.facebook.com/media/set/?set=a.6019156501461785&type=3

 

   298076810_758472612159826_814272261130920663_n.jpg   tábor 4.jpg

 

 

děti.jpg

Dětský letní tábor 2021

Zpráva z Westernového tábora snů 2021

 

Dětský letní tábor, který letos naše NNO uspořádala již po 24., našel své místo na táborové základně Krásná v malebných beskydských horách. Konal se od 9. do 15. srpna a zúčastnilo se jej 41 vybraných dětí a mládeže spolu se zaměstnanci organizace a pomocníky. Táborová příprava, organizace i administrativa byly náročnější kvůli pandemii Covid, navštívili nás také pracovníci hygieny, přesto jsme vše úspěšně a ve zdraví zvládli.

 

Smyslem akce bylo umožnit zažít týden plný zážitků a nového poznání dětem, které by si běžný komerční tábor nemohly dovolit. Na tábor jely sociálně slabší děti z různých lokalit ostravska, odlišného prostředí a zázemí, děti romské i z majority, nové děti, které na táboře ještě nikdy nebyly. Přesto našly rychle společnou řeč a zážitky v rámci bohatého a pestrého táborového programu je stmelily v jeden fajn kolektiv.

 

Lokalita nabídla táborníkům výlety do okolní přírody či lesa. Pro příjemné trávení volného času jsme ani nemuseli často opouštět základnu. Děti se podívaly do kravína, mohly si poslechnout o práci s koníky a následně se na nich projet, preventistka PČR z Frýdku- Místku si pro děti připravila naučné i zážitkové zábavné dopoledne tematicky zaměřené na práci u policie. Travnatá prostranství, umělé hřiště a stanové tábořiště nám zajistilo spoustu zábavy i neformálního vzdělávání – děti od 7 do 12 let rozvíjely různými aktivitami a zábavnými úkoly samostatné myšlení, představivost a tvořivost, posilovaly komunikaci a týmovou spolupráci a procvičili jemnou i hrubou motoriku. Táborový řád a pravidla bezpečnosti, které jsme na začátku tábora sestavili společně s dětmi, zase přirozeně prohloubil respekt vůči pravidlům slušného chování a citlivého jednání vůči sobě navzájem, sobě samotným i přírodě okolo.

 

Letošní tábor se nesl v duchu westernu - po stopách Divokého západu. Během týdne se děti vydaly na divoký západ, seznámily se např. se státy a teritorii Spojených států amerických v letech 1845 a 1846 i s nejzajímavějšími osobnostmi divokého západu (Billy the Kid, Buffalo Bill, Kalamity Jane apod.). Letos bylo úkolem sbírat dolary. Bylo několik způsobů, jak si je opatřit - za hry, chování, plnění úkolů či za bodování úklidu stanů. Bylo možné o ně i přijít, za sprostá slova, nepořádek ve stanu nebo nevhodné chování. Byl to boj, holt Divoký západ není žádný med.

 

Každý den nám vařil tým zkušených a laskavých kuchařek, které se z co nejlokálnějších surovin snažily denně vykouzlit pestré menu. Již tradičně se naše tábory snaží využívat zdroje místních drobných podniků a lidí, aby podpořili tamější ekonomiku.

 

Vyjma drobných potíží, které se v nějaké formě každoročně vyskytnou (letos jsme museli odvézt domů dvě děvčata s naraženou nohou a chlapce s malou ránou na hlavě, která musela být ošetřena v nemocnici) letošní tábor proběhl výborně, bez vážnějších zdravotních potíží, v přátelském a zdravě soutěživém duchu a dobrý pocit z něj i spoustu zážitků si odvezly nejen děti, ale i dospělí a pomocníci.

 

Všem dárcům (Moravskoslezskému kraji, Nadaci pro rozvoj vzdělání, Monetě Money Bank, a.s., Výboru dobré vůle – Nadaci Olgy Havlové, Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy) děkujeme za možnost uspořádat týden plný zábavy i hravého učení pro děti, které nemají příležitost zúčastnit se jiných táborů. Cedulky s názvy a logy dárců byly umístěny na viditelných místech táborové základny, o projektu a dárcích informujeme na našich webových stránkách, na sociálních sítích center i organizace, informace bude zveřejněna v tištěné i elektronické podobě výroční zprávy za rok 2021.

 

Odkaz na informace o projektu Tábor snů 2021 na webu, fotky z tábora na FB

https://www.vzajemnesouziti.cz/tabor-snu-2021

https://www.facebook.com/media/set/?vanity=vzajemnesouzitiops&set=a.4776889715688476

 

 

 

 

2.jpg1.jpg3.jpg7.jpg9.jpg

 

 

 

Dětský letní tábor 2020

ZPRÁVA Z LETNÍHO SLUNEČNÉHO TÁBORA

Dětský letní tábor, který se letos odehrál již po 23., našel své místo na Chatě Slunečná, pro které obdržel příhodný název ,,Letní slunečný tábor“. Konal se od pondělí 10. srpna do neděle 16. srpna v nádherné a čisté jesenické přírodě Bruntálska a zúčastnilo se jej 41 vybraných dětí spolu se zaměstnanci organizace a pomocníky.

 

Letos byla táborová příprava, organizace i administrativa o dost náročnější než v min. letech kvůli pandemii Covid, přesto jsme vše nakonec úspěšně a ve zdraví zvládli.

 

Lokalita nabídla táborníkům a tábornicím výlety do okolní přírody – k památnému stromu, na rozhlednu nebo jen tak do lesa. Pro příjemné trávení volného času ve venkovním prostředí jsme ani nemuseli často opouštět základnu. Travnatá prostranství, betonové hřiště u lesa a tábořiště nám zajistilo spoustu zábavy i neformálního vzdělávání – děti od 7 do 14 let  různými aktivity a zábavnými úkoly rozvíjely své samostatné myšlení, imaginaci a kreativitu, posilovaly komunikaci a týmovou spolupráci a procvičily také jemnou i hrubou motoriku. Táborový řád, který jsme na začátku tábora sestavili společně s dětmi, zase přirozeně prohloubil respekt vůči pravidlům slušného chování a citlivého jednání vůči sobě navzájem, sobě samotným i přírodě okolo.

 

Na tábor jely sociálně slabší děti z různých lokalit ostravska, odlišného prostředí a zázemí, děti s doporučením sociálního odboru Slezské Ostravy, děti romské i z majority, přesto na táboře našly rychle společnou řeč a zážitky v rámci bohatého a pestrého táborového programu je stmelily v jeden fajn kolektiv.

 

Tématem letošního tábora byla cesta kolem světa. Během týdne se děti vydaly do Francie a Velké Británie a zúčastnily se také Olympijských her v Řecku a karnevalu v brazilském Riu.

 

Každý den nám vařil tým zkušených a laskavých kuchařek, které se z co nejlokálnějších surovin snažily denně vykouzlit pestré menu. Již tradičně se naše tábory snaží využívat zdroje místních drobných podniků, aby podpořily tamější ekonomiku.

 

A co se vlastně den po dni dělo?

 • pondělí se děti podílely na tvorbě tábornického řádu a byly rozděleny do oddílů. Následovaly společné seznamovací hry na stmelení kolektivu. Před večeří si děti na přilehlém hřišti pod jehličnany zahrály florbal s nafukovacím míčem a každý tým si pak vyrobil vlajku na páteční Olympijské hry. Po dobré večeři započala příprava táboráku – každý se zapojil do úklidu tábořiště a nošení dříví. Jakmile byl táborový oheň zažehnut, mohl si každý opéct párek a bavit se. Táborákovou atmosféru obohatil šikovný Jožka, který s výborným prospěchem studuje na ZUŠ, vzal si s sebou na tábor saxofon a kamarádům a kamarádkám zahrál, co se během roku naučil.
 • Úterní den byl po rutinním úklidu započat vědomostní hrou o České republice. U následujících aktivit děti zase kromě hlaviček zapojily i zbytek těla – proběhly se i přetahovaly. Po obědě a odpoledním klidu se táborový zástup vydal přes přilehlé vesnice až k památnému stromu jménem Hadí královna. K této nejmohutnější lípě v Moravskoslezském kraji se váže tragická legenda o hadí královně, která zatočila s lidskou chamtivostí. Zbytek odpoledne se nesl ve znamení ekologie: děti zábavnou formou vyzkoušely třídit odpad a vysvětlily si, proč je třídění vůbec zapotřebí. Před večerní diskotékou si děti ještě procvičily smysly – v zábavných kvízech musely zapojit hmat, čich i chuť.
 • Po dopoledním turnaji v míčových hrách se středa nesla na vlnách Francie – v první polovině dne si děti například zaběhly štafetu pro fáborky v barvách francouzské vlajky, v druhé polovině si zase vyzkoušela bodypainting a z různých darovaných kousků oblečení vytvořily modely na módní přehlídku, některé vskutku s typickým francouzským šmrncem.
 • Čtvrteční cesta do Velké Británie započala chytáním bájné Lochnesské příšery a výletem na nedalekou vyhlídkovou věž, který doplnil sváteční oběd v restauraci – ten totiž dětem většina rodičů obvykle dopřát nemůže a pro děti je to zážitek. Pro extrémně slunné a horké počasí se zbytek dne odehrál ve znamení vody – za pomocí malých nafukovacích bazénků a kýblů s vodou se děti dostatečně osvěžily a ubránily se tak před možným úžehem či únavou.
 • pátek se děti dočkaly Olympijských her z období antického Řecka, které se odehrály uprostřed voňavé lesní mýtiny. Z té nás pak ale vyhnal déšť a zbytek odpoledne jsme strávili v budově základny. Děti malovaly fragmenty řecké historie, o kterých jim programoví a oddíloví vedoucí povídali. Těsně před večerkou, když se déšť uklidnil, byla pro odvážné dobrovolníky připravena stezka odvahy k přilehlému hřbitovu.
 • Sobota patřila – kromě spousty pohádkových her a úkolů - také karnevalu v brazilskému Riu de Janeiru. Oddíly dostaly k dispozici spoustu materiálů, ze kterých měly za úkol vytvořit karnevalový kostým. S ním se pak ponořily do rytmu samby. Za odměnu za sobotní i celotýdenní píli se karneval proměnil v prostřenou tabuli s dobrotami a dětmi dlouho očekávanou diskotéku.
 • Poslední den, neděle, už byla hlavně o balení a důkladném úklidu chatek, budovy i celé táborové základny. Většině dětí se tábor opouštět nechtělo, ale jelikož věděly, že na ně doma již netrpělivě čekají natěšení rodiče, nakonec nasedly do objednaného autobusu a rozjely se do svých domovů v Ostravě.

Letošní tábor proběhl výborně, bez vážnějších zdravotních potíží, v přátelském a zdravě soutěživém duchu a dobrý pocit z něj i spoustu zážitků si odvezly nejen děti, ale i dospělí a pomocné síly.

 

Všem dárcům – Moravskoslezskému kraji, MŠMT, Monetě Money Bank, Výboru dobré vůle - nadaci Olgy Havlové a Nadaci pro rozvoj vzdělávání – děkujeme za možnost uspořádat týden plný zábavy i hravého učení pro děti, které nemají příležitost zúčastnit se jiných táborů.

 

Cedulka s názvy a logy dárců byla umístěna na viditelném místě táborové základny, o projektu a dárcích informujeme na našich webových stránkách, na sociálních sítích center i organizace, informace bude uveřejněna taktéž ve výroční zprávě za rok 2020.

 

Odkazy na web: pár fotek z tábora, projekt Tábor snů, celé fotoalbum na FB (příspěvek ze 17. 8.)

https://www.vzajemnesouziti.cz/aktuality-news

https://www.vzajemnesouziti.cz/tabor-snu-2020

https://www.facebook.com/vzajemnesouzitiops

 

mezerník.png

Dětský letní tábor 2019

Zpráva z 22. letního ,,Tábora snů“ Vzájemného soužití o.p.s.

 

Kdy? 12. – 18. srpna 2019

Kde: táborová základna Krásná

Kdo: 41  dětí a mládeže + dospělí

 

Naše organizace, Vzájemné soužití o.p.s., uspořádala první zážitkový letní tábor pro potřebné děti v roce 1998. Pro úspěch této akce se pořádání táborů přidalo do každoročních aktivit organizace. . Děti napříč našimi centry velmi často vyrůstají v prostředí, v němž se jim nedostává pozitivních vzorů ani možností sociálně-kulturního vyžití: mimo naše centra nemají možnost navštěvovat zájmové aktivity a kroužky. Ze všech těchto dětí byly vybrány ty, které si tábor jako odměnu a motivaci k další píli zasloužily nejvíce (např. za dobrou školní docházku, výsledky a snahu ve škole, za celoroční docházení např. na doučování, za pravidelnou účast v kroužcích v centrech, dále např. za pomoc se zvelebováním center i okolí. Kromě samotné účasti se mnoho dětí zapojilo také do příprav programových aktivit, z vlastní iniciativy pomáhaly (se souhlasem zdravotnic) v kuchyni či s úklidem.

 

Celý tábor se letos nesl v duchu světa Harryho Pottera. Pod šikovnýma rukama pracovnic a pracovníků a několika iniciativních dětí a mládeže se vnitřní i venkovní prostory TZ Krásná proměnily ve svět čar a kouzel, fotbalové hřiště se proměnilo v hřiště famfrpálové, nechyběla ani tajemná komnata či komnata nejvyšší potřeby. Zúčastněné děti byly rozděleny do 4 oddílů odpovídajících kolejím čarodějnické školy v Bradavicích (Nebelvír, Havraspár, Zmijozel a Mrzimor) a po celou dobu tábora spolu se svými oddílovými vedoucími sbírali body pro svou kolej v různých čarodějně laděných hrách a disciplínách – například ve výrobě vlastního létajícího koštěte. Vedoucí oddílů i další pomocníci z řad dospělých a mládeže se navíc na týden proměnili v kouzelnický učitelský sbor, z nichž každý vyučoval jiný předmět – dovednosti s koštětem, lektvary, bylinkářství, přeměňování, jasnovidectví, obrana proti černé magii apod.

 

Děti byly ubytovány v dvojlůžkových chatičkách, kvůli nadměrné nepřízně počasí však několik nocí strávily ve společných vnitřních prostorách táborové základny. Oblast vesnice Krásná i okolní příroda dostála svému jménu.

 

První den po příjezdu a vybalení se všechny děti sešly na slavnostním zahájení školního roku v Hodovní síni, kde byly uvítány ředitelem školy Brumbálem v podání pracovnice jednoho z našich center, byly rozděleny do kolejí a dozvěděly se, co je vlastně v následujícím týdnu čeká – včetně pravidel a řádu této týdenní čarodějnické školy. Poté následovala exkurze po bradavických pozemcích a zároveň táborníci celý pozemek označili cedulemi. Odpoledne se neslo v kreativním duchu: děti dostaly za úkol vyrobit si klobouk, plášť, kravatu a hůlky, každý tým vlastní specifické barvy a podoby. Večer je ve vnitřních společných prostorách základny čekalo promítání filmů Harryho Pottera jako v kině, nechyběl ani popcorn.

 

Druhý den po budíčku, rozcvičce, hygieně, snídani a úklidu si oddíly zavedly deníky, kde spolu zachycovaly důležité události, úkoly, nasbírané body a podobně. Tyto deníky si každá kolej společnou prací vyzdobila tak, aby byla specifická právě pro ni. Poté došlo i k výrobě košťat a závody na košťatech. Před večeří se hrál Famfrpál a po ní přišla bojovka v lese: úkolem všech studentů bylo dostat se do baziliškova doupěte, aniž by je bazilišek viděl a označil.

 

Třetí den po ranním kolečku a nástupu si děti měly vyrobit dvě stejné ponožky ze čtvrtky papíru. Pak se každý vydal do vyznačeného území, kde ponožky schoval tak, aby nebyly poblíž sebe. Soutěžní část spočívala v tom, že na daný signál vyrazili všichni do vyznačeného území a snažili se najít jakýkoli stejný pár ponožek (ne svůj vlastní). Komu se to podařilo, vrátil se zpět. Pokud se potkali dva lidé a hledali stejnou ponožku, střihli si, a kdo vyhrál, získal soupeřovu ponožku pro sebe. Vyhrála ta kolej, jejíž studenti jako první měli všichni pár stejných ponožek. Odpoledne přišel na řadu fotbal a volejbal. Po večeři další hry v lese: uprchlý Ďasovec a jízda na Hypogryfovi.

 

Čtvrtý den nás po ranním kolečku přijeli navštívit policisté z Ostravy, kteří přivezli dětem nejen oblíbené ukázky v podobě předvedení dovedností služebních ovčáků, ale také dětem zpřístupnili policejní auto, motorku, představili jim nástroje a pomůcky, které ke své práci potřebují, popovídali jim o své práci a zodpověděli spoustu zvídavých dotazů. Na fotky na policejní motorce se stála řada. Návštěvou nás poctili také zástupci ostravského magistrátu. Naše kuchařky a kuchaři je všechny za odměnu pozvali na oběd a kávu. Odpoledne bylo věnováno záchraně a správné péči o kouzelné tvory, kteří jsou v ohrožení. Každá kolej si vylosovala dva kouzelné tvory, měla si nastudovat podrobnosti o těchto tvorech a na velkém papíru vytvořit jejich portrét. Večer byla slíbená diskotéka.

 

Pátý den byl věnován celodennímu výletu na nedaleký Ondřejník. K jeho úpatí nás zavezl objednaný autobus, nahoru už jsme museli samy. Děti výšlap příjemně unavil a nahoře už na ně čekala odměna ve formě oběda v Roubence Ondřejníček a dalších zábavných aktivit. Déšť nás zastihl až na zpáteční cestě, děti jsme ale vybavili pláštěnkami, takže jsme na nepřipravenost nedoplatili.

 

Šestý den nás navštívili dobrovolní hasiči z obce Krásná. Děti si vyzkoušely, co taková práce obnáší, a jelikož byl teplý den, tak si aktivity, při kterých přišly do velmi těsného kontaktu s vodou, pořádně užily. Odpoledne proběhla sportovní olympiáda a celkové vyhodnocení všech uplynulých soutěží a úkonů. Večer se děti dočkaly velkolepé oslavy ku příležitosti zakončení celého tábora a také narozenin dvou účastníků – všechny čekala hostina ve formě švédských stolů plných dobrot, doprovázená hudbou a neúnavným dětským tančením.

 

Sedmý, poslední den jsme po snídani společně uklízeli základnu i veškeré prostory tábořiště, balili veškeré věci a dopoledne vyrazili autobusem plní zážitků zpět domů do Ostravy.

 

Celý týden se nesl v duchu dobré nálady – nás i dětí. Tábor nám opět poskytl příležitost poznat děti zase o něco více, zjistit, v čem je které jedinečné, v čem které potřebuje pomoci. Ve všech táborových aktivitách i mimo program jsme děti motivovali ke vzájemnému respektu, zdravé sebedůvěře a cílevědomosti. Různorodými úkoly si děti mohly upevnit dosavadní dovednosti (rozvoj přirozeného pohybu i zdraví, posílení ducha fair-play, tolerance) a osvojit nové, také stávající přátelství mohly buď utužit anebo dokonce utvořit řadu dalších (děti byly totiž z různých škol a lokalit). V rámci oddílů i mezi nimi fungovala zdravá soutěživost a výborná komunikace. Během tábora mohly děti trávit čas smysluplně. Táborový režim, který se vyznačoval pravidelností, podpořil u dětí vštěpení určitého režimu a pravidel. Neformálnější večerní program zase zajišťoval stmelení všech táborníků a dobrou náladu po celém dni. Jako každý rok, i letos jsme v rámci podpory lokálních drobných podnikatelů preferovali nákupy u místních dodavatelů (pekárna, řeznictví).

 

Mnoho inspirativních osobností, ať již z okruhu táborových vedoucích (romská mládež studující různé střední školy, dospělí Romové s perspektivním zaměstnáním či vysokou školou), anebo policie či hasičů, kteří nás přijeli navštívit, děti motivovalo a povzbudilo k vůli se vzdělávat a najít si přesně takovou práci, která by jim vyhovovala. Účastí PČR N táboře jsme dětem chtěli zvýšit povědomí o bezpečnosti, ale také samotnou profesi policisty nebo policistky.

 

Táborem to však nekončí. Našim dětem nabízíme celoroční aktivity, které zvyšují jejich šance na lepší život. Vybíráme takové činnosti, které rozvíjí jejich talent a dovednosti, posilují týmovou práci a vzájemný respekt, vedou k píli, schopnosti uznat porážku a radovat se z výhry, k osvojení si pravidel a režimu. Drobné i větší úspěchy, kterých děti a mládež, s níž po celý rok pracujeme, dosahují, jim umožňuje zakusit pocit vlastního úspěchu a ocenění druhých. Šikovné děti a mládež podporujeme k získání vhodného vzdělání a perspektivního uplatnění, šíříme vzdělanost a prostřednictvím pozitivních vzorů také inspiraci.

 

 

 

 tábor.jpg

 

Fotky včetně cedulky s donátory: https://www.facebook.com/vzajemnesouzitiops/posts/2770324409678360

Fotky z výletu na Ondřejník: https://www.facebook.com/helpale.helpale/posts/117339289606498

FB centrum pro děti a mládež Liščina: https://www.facebook.com/nzdmkc.liscina

FB centrum pro děti a mládež Hrušov: https://www.facebook.com/nzdmkc.hrusov

Předešlé tábory: http://www.ceskatelevize.cz/zpravodajstvi-ostrava/zpravy/236682-sdruzeni-vzajemne-souziti-opet-vzalo-chude-romske-deti-na-tabor/

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10122978233-udalosti-v-regionech-ostrava/414231100030702-udalosti-v-regionech/obsah/336154-tabor-pro-deti-z-vyloucenych-lokalit

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10122427178-udalosti-v-regionech-brno/312281381900805-udalosti-v-regionech-vikend/obsah/213178-tabor-pro-romske-deti

 

mezerník.png 

Dětský letní tábor 2018

Vzájemné soužití o.p.s. již přes 20 let pořádá pro potřebné děti letní zážitkový Tábor snů, který bude v roce 2018 určen 60 romským i neromským sociálně slabým dětem z vyloučených lokalit Ostravy, které vyrůstají v nepodnětném prostředí bez pozitivních vzorů a nemají možnost navštěvovat kroužky. Děti se mohou těšit na pohádkovou táborovou základnu poblíž podhorské obce Malá Bystřice u přehrady Bystřička.

 

1 tabor.jpg

2 tabor.jpg

3 tabor.jpg

 

Vybraným dětem a mládeži bude tábor sloužit jako odměna a motivace (za pravidelné doučování, prospěch, dobrou docházku atd.). Děti se spolupodílí na přípravě, pomáhají na táboře. Budou zodpovědné za konkrétní úkoly k pocitu spoluzodpovědnosti za chod tábora.

 

Na táboře máme jedinečnou příležitost strávit s dětmi více času, zažít je v různých situacích a zjistit, jaký dar a nadání má které dítě, co koho baví, a jak ho můžeme posouvat dále. Motivujeme je k úctě k sobě i jiným, ke zdravé sebedůvěře a uvědomění si, že svou vlastní vůlí lze dosáhnout cíle. Děti si osvojí nové znalosti a dovednosti, najdou kamarády. Tábor jim umožní smysluplné trávení času dětí v rozmanitém kolektivu, zlepší vzájemnou komunikaci, pomůže formovat postoje a hodnoty dětí, zažijí si určitý režim a pravidla, podpoří jejich zdravý sociální rozvoj a motivaci. Bude zaměřen i na poznání a stmelení různých mentalit a způsobů života pomocí bohatého táborového programu, her, preventivních aktivit.

Cílem tábora je také probouzet v dětech a mládeži chuť k práci různého zaměření. Děti si vyzkoušejí a poznají nové profese. Organizujeme také sportovní a další hry s cílem posílit zdraví, ducha fair-play, vztah k přírodě a pohybu, podpořit kolektivní cítění a spolupráci v různorodých skupinách. Zařadíme znalostní soutěže, výlety, podporu romské identity. Tábor přináší dětem mnoho pozitivního, i letos jej obohatíme zapojením inspirativní romské mládeže z řad SŠ či majících perspektivní zaměstnání (např. romský policista).

Na táboře bude režim (budíček, rozcvička, hygiena, snídaně, úklid, dopolední program, oběd, odpolední klid, odpolední program, večeře, večerní program, večerka). Děti budou zapojeny do aktivit:

 • Odpolední povídání s dětmi – co je trápí, jaké mají cíle
 • Táborové Rio (sportovní olympiáda s různými sportovními činnostmi – míčové hry atd.) s cílem rozvoje pohybových aktivit a smyslu pro fair-play, toleranci a týmovou spolupráci
 • Táborové prostřeno (soutěž týmů v přípravách, odprezentování a servírování svých výtvorů a pokrmů s důrazem na prvky zdravé výživy, umění hospodařit a finanční gramotnost, a další praktické aktivity
 • Výlety do přírody - děti seznámíme s přírodou a zajímavostmi, naučí se poznávat rostliny a zvířátka, jak třídit odpad, navštívíme ekofarmu
 • rozvoj sociálních dovedností – navyknutí si na režim, pravidla, hygiena
 • zvyšování povědomí o bezpečném chování - jak se chovat v dopravě, k sobě a druhým, jak chránit své bezpečí, ukázky PČR
 • romské křtiny/svatba - podpora vlastní identity, hrdosti, pozitivní inspirace vzory z řad vlastní komunity (romská osobnost s dětmi denně pohovoří o romských tradicích, vypráví příběhy Romů, romské pohádky. S dětmi připraví představení).Vyloučené lokality na území Slezské Ostravy byly dříve v dobách prosperujícího hornického průmyslu vyhledávané, mnoho rodičů pracovalo v těžkém průmyslu, dnes jsou s úpadkem průmyslu a zavíráním dolů a továren nezaměstnaní. Děti a mládež mají potenciál navázat na práci v řemeslných činnostech, po které je v Moravskoslezském kraji poptávka a zároveň nedostatek kvalifikovaných lidí. Pro rodiče je finančně náročné či nedosažitelné zabezpečit dětem smysluplné aktivity. Mnohé děti mají talent, ale nemají cíle, nebo je mají, ale nevěří si, že by se jim mohly splnit. Rodiče nemají kompetence k tomu, aby se svými dětmi smysluplně trávili volný čas, doučovali se s nimi nebo je motivovali ke vzdělání a dovednostem. Na aktivity tábora navazujeme v rámci našich celoročních činností s dětmi a mládeží, které mají pozitivní dopad a zvyšují jejich šance na lepší život - vedou je a inspirují k píli, rozvoji talentu a dovedností, týmové práci a vzájemnému respektu, učení se vyhrávat i prohrávat, učení se režimu a pravidel. Dosažené dílčí úspěchy je posouvají dále, motivují je, zakusí si pocit úspěchu a ocenění, hrdosti na to, co dokázali. Podporujeme šikovnou mládež k získání perspektivní kvalifikace a uplatnění na školách, šíříme pozitivní vzory, inspiraci a vzdělanost

   

 • Tábor bude realizován ve spolupráci s Policií ČR, řemeslníky, inspirativními osobnostmi, místní obcí, drobnými podnikateli-např. ekofarma, místní záchrannou službou atd.

 • 4 tabor.jpg   5 tabor.jpg
 • Odkaz na aktivity dětí, tábor:
 • FB centra pro děti a mládež Liščina https://www.facebook.com/nzdmkc.liscina/photos_all

  Předešlé tábory: http://www.ceskatelevize.cz/zpravodajstvi-ostrava/zpravy/236682-sdruzeni-vzajemne-souziti-opet-vzalo-chude-romske-deti-na-tabor/

  http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10122978233-udalosti-v-regionech-ostrava/414231100030702-udalosti-v-regionech/obsah/336154-tabor-pro-deti-z-vyloucenych-lokalit

  http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10122427178-udalosti-v-regionech-brno/312281381900805-udalosti-v-regionech-vikend/obsah/213178-tabor-pro-romske-deti

  Fotky: https://www.facebook.com/media/set/?set=oa.1005376746162538&type=1

   

Donátoři

O jednotlivých donátorech se dočtete ZDE