Vzdělávací tým (nebo též ,,tým inkluze") organizace všestranně podporuje vzdělanost a inkluzi sociálně slabých dětí předškolního a školního věku v hlavním vzdělávacím proudu, podporuje romské studenty základních škol a středních, šíří osvětu a aktuální informace z oblasti vzdělávání, prohlubuje zisk kompetencí a usiluje o vyšší angažovanost rodičů dětí, dlouhodobě prosazuje sjednocování a spolupráci všech důležitých aktérů ve vzdělávání dětí (dítě, rodič, asistent/ka, škola, obec, kraj, MŠMT, další instituce). Kvalitní vzdělání dětí vidí jako základ a jediný možný prostředek k dosažení dlouhodobější pozitivní změny ve vyloučených komunitách, ctí základní lidské právo každého dítěte na zisk kvalitního vzdělání.
Vzdělávací tým tvoří 16 zaměstnankyň v přímé práci s cílovou skupinou (6 asistentek pedagoga v partnerské mateřské škole, 2 a 2 pracovnice neformálního předškolního klubu Brouček v Ostravě-Hrušově a Ostravě-Jihu, 2 koordinátorky pro práci s rodiči předškolních dětí v SVL, 2 metodičky pro práci s cílovou skupinou v rámci neformálních předškolních klubů a 2 koordinátorky vzdělávání), z nichž jedna je zároveň vedoucí týmu. Aktuálním cílem týmu je po dobu tří let (2019-2022) podporovat zhruba 90 sociálně slabých dětí v předškolním věku, které zatím nejsou do předškolního vzdělávání zařazeny, a 130 sociálně slabých dětí věku školního. Další cílovou skupinu tvoří rodiče těchto dětí, které chceme prostřednictvím účasti na neformálním předškolním vzdělávání vést k zájmu a schopnosti orientovat se v možnostech vzdělávání vlastních dětí. Ve společné snaze vytvářet adekvátní podmínky pro inkluzivní vzdělávání spolupracuje v Ostravě s mnoha mateřskými a základními školami a jejich zřizovateli i s Ostravskou univerzitou.
Věříme, že jsme nastartovali dlouhodobější průlomové změny v oblasti inkluzivního vzdělávání, aby měly i děti z chudších či jinak znevýhodněných rodin stejné šance na rovný přístup a získání kvalitního vzdělání. Věříme také, že společná dlouhodobá snaha prokáže skutečnost, že inkluzivní a kvalitní vzdělání dětí se navzájem nevylučuje, pokud jsou k němu vytvořeny vhodné podmínky (finanční, personální atd.).
Asistentky pedagoga (především Romky) zaměstnané partnerskou MŠ se nadále vzdělávají, předávají dětem znalosti a kompetence, eliminují u rodičů obavy z neznámého prostředí, zvyšují jejich informovanost, společnými osvětovými, zážitkovými aktivitami přispívají k větší vzájemné důvěře a spolupráci rodičů, dětí i pedagogů a slouží jako pozitivní vzor romským i neromským znevýhodněným dětem i komunitám.
V současnosti (2019-2022) jsou cíle vzdělávacího týmu naplňovány skrze projekt Prosaďme inkluzivní vzdělávání dětí, který je podporován Evropskou unií (OP VVV) a Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.
Vybavení nového neformálního předškolního klubu v Ostravě-Jihu nám umožnila Nadace Agrofert.
Bieblova 8 (1. patro), 702 00 Moravská Ostrava
tel. 596 130 716
tel. 736 625 489, 596 130 716
e-mail: magdalena.michlova@vzajemnesouziti.cz
PŘEDŠKOLNÍ KLUB
Chcete, aby vaše děti zvládly úspěšný vstup do dobré mateřské a základní školy?
Přiveďte je k nám do předškolního klubu Brouček J
Klub Brouček je určen dětem ve věku od 2-4 let (pro 5-ti leté děti je povinný předškolní ročník v MŠ – MUSÍ DO ŠKOLKY)
Kdy?
Děti učíme a hrajeme si s nimi každý den od 8.00 do 15.00h (blíže viz rozvrh)
Kde?
neformální předškolní klub Brouček na ulici Technická 13 (přízemí, byt č. 2), 711 00 Ostrava-Slezská Ostrava
nebo
neformální předškolní klub Brouček v prostorech budovy ZŠ Chrjukinova, Chrjukinova 1801/12, 700 30 Ostrava-Zábřeh
Pracovnice klubu Nataša Horváthová s Monikou Kondášovou (Brouček na ul. Technické) nebo Alice Tancošová s Erikou Biháriovou (Brouček na ul. Chrjukinově) s vaší pomocí připraví děti na úspěšný vstup do dobré mateřské školky.
Na co se můžete těšit vy? Na společné besídky, akce, výlety, společná odpoledne i s vámi - rodiči nebo prarodiči či dalšími členy rodiny.
Podmínkou je vyplněná přihláška, pravidelná docházka, doprovod a vyzvednutí vašich dětí z klubu, omlouvání dětí v případě nemoci atd. (více v organizačním řádu na nástěnce v klubu)
Kontakt:
Nataša Horváthová / Monika Kondášová (Liščina): 604 494 750
Alice Tancošová/Aneta Suchá (Jih): 604 494 781
Eva Wartová (projektová manažerka): 736 625 489
Spolu s vámi dokážeme dovést děti k dobrému vzdělání J
Těšíme se na vás i vaše děti!
-
Prevence školní neúspěšnosti se zaměřuje na podporu žáků ze SVL v Ostravě, kteří navštěvují ZŠ a jsou ohroženi školním neúspěchem. Cílem je eliminovat riziko předčasného ukončení školní docházky či propadnutí žáků ze SVL, podpora jejich zdárnější adaptace v kolektivu na školách s náročným učivem, dosažení jejich lepšího prospěchu v nejproblematičtějších předmětech, pravidelnější docházka, zisk pozitivnějšího vztahu ke škole, podpora otevřenosti škol ke spolupráci a rovzoj spolupráce: rodiče - děti - pedagog/žka.
V rámci prevence školní neúspěšnosti realizujeme neformální kluby na vybraných základních školách, které probíhají v odpoledních hodinách s mladšími a staršími žáky základních škol, kteří o zapojení projevili zájem. Na těchto setkání mohou děti formulovat své obavy i přání související s jejich studiem a společně s koordinátorkami vzdělávání se překážek snaží zbavit. Na základě diskuze s žáky i komunikace s rodiči realizujeme kariérové poradenství a návštěvy středních škol a zaměstnavatelů. Těchto exkurzí se mohou účastnit jak děti, tak rodiče. Vybrané děti, které jsou ve škole i mimo ni šikovné a snaživé, ale s obtížemi se potýkají s určitým předmětem, zprostředkováváme individuální doučování s lektory/kami.